Su Sondajı Firmaları Dahi Dijital Medyayı Kullanıyor

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...
dijital-medya-ajanslari-sosyal-medya

Su Sondajı Firmaları Dahi Dijital Medyayı Kullanıyor

Dijital medya büyüyor

Reklamcılar Derneği tarafından son yayımlanan istatistiğe göre Türkiye’deki medya yatırımlarında televizyon hala çok büyük bir güç. Yayımlanan istatistiğe göre Türkiye’de 2015 yılında en büyük medya yatırımı %50,51 ile televizyona olmuş. Dijital medya yatırımları ise %22,92 ile televizyonun hemen arkasından geliyor. Dijital medya yatırımlarını ise %16,91 ile basın takip ediyor.

Dijital medya yatırımları, yine istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Araştırma sonuçlarına göre 2015 dijital medya reklam yatırımları, 2014 yılına oranla yüzde 18,8 oranında artarak 1.673,2 Milyon Lira’ya ulaştı. Her sene istikrarlı büyümesini sürdüren dijital

Dijital medya yatırımları televizyon yatırımlarını geçer mi?

Bunun bir örneği mevcut: İngiltere! İngiltere’de 2015 yılı dijital medya yatırımı 11,8 milyar Euro ve dijital medya reklam yatırımı, televizyon reklam yatırımını geçmiş durumda. Bizde de televizyon reklamları ile dijital reklamlar arasındaki fark giderek azalmakta. Dijital, televizyonu geçer mi, geçerse ne zaman geçer soruları tahmin edilebilecek cinsten sorular değil ama görünüşe göre uzun bir süre televizyon reklamları dijitale göre daha fazla pay alacak gibi gözüküyor. Fakat dijital medya reklamlarının her geçen sene %18-22 büyüdüğü göze alınırsa dijital medya yatırımlarının çok daha fazla olacağını ve giderek artmaya da devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnsanlar, ellerinden akıllı telefonu bırakmadığı sürece dijital medya yatırımları artmaya devam edecek. İnsanların akıllı telefonları ellerinden bırakmak gibi niyetleri pek yok. İnsanlar, her geçen gün yeni alacağı akıllı telefon hakkındaki haberleri okuyor. O haberler çok okunuyor ki teknoloji platformları bir sonraki piyasaya sürülecek akıllı telefonun olması muhtemel yeni özellikleri hakkında tüketicileri, potansiyel müşterileri haberdar ediyor. Görünen o ki akıllı telefonların modası bitmeyecek ve akıllı telefonlarda geçirilen zaman kolay kolay azalmayacak.

Dijital medyayı profesyoneller yönetmeli

Böylesine güçlü olan ve gücünü arttırarak devam edecek olan dijital medyada yer almak oldukça önemli. Dijital medyada yer almak önemli fakat dijital medya nasıl yer aldığınız daha da önemli. Bu noktada, firmanızın dijital medyada nasıl yer alması gerektiği ve neler yapılması gerektiğini dijital medya uzmanlarına veya dijital medya ajanslarına danışarak firmanızı emanet etmelisiniz. Zira dijital medya, birçok avantajının yanında fazlasıyla dezavantajları bulunan riskli bir kanaldır. Firmanızın imajı oldukça yüksekken, örneğin, sosyal medyada yapılan çok küçük bir hata bile firmanızın imajını zedeleyebilir. Bunun da size olumsuz geri dönüşleri olacaktır. Bu sebeple firmanızın dijital medyada profesyoneller tarafından yönetiliyor olması gerekir.

İstanbul su sondajı firmaları dahi dijital medyayı kullanıyor

Dijital medyayı kullanan milyonlarca insan var ve o milyonlarca insanın bulunduğu dijital medyayı kullanan firmalar oldukça avantajlı konuma geçiyor. Dijital medyayı kullanan bir firma, dijital medyayı hiç kullanmayan rakibinden daha avantajlı. Dijital medyayı iyi kullanan bir firma, dijital medyayı çok da iyi kullanmayan rakibinden daha da avantajlı. Görüldüğü gibi sadece kullanmak da yetmiyor, aynı zamanda iyi kullanmak gerekiyor. Örnek verecek olursak, bir su sondajı firması olan Reklo Sondaj Google’da reklam veriyor olsun. Reklam verirken reklamı anahtar kelimeleriyle, kullanıcı hareketlerini tahmin edecek şekilde en doğru şekilde veren bir su sondajı firması olan Reklo Sondaj, rakip sondaj firmalarının verdiği reklamlara göre daha doğru bir şekilde reklam kampanyasını oluşturuyor. Dijital reklamını rakiplerine göre daha doğru bir şekilde oluşturan su sondajı firması Reklo Sondaj, reklam kampanyasını daha doğru bir şekilde oluşturduğu için Google’da tıklama başına aynı ücreti verdiği rakiplerinden daha da önde çıkmasına sebep oluyor. Özetle, dijital reklamını en doğru şekilde oluşturan su sondajı firması Reklo Sondaj, en başta çıkıyor. Dolayısıyla kullanıcı, en baştaki reklamı tıklıyor ve rakiplerine gitmesi muhtemel potansiyel müşterilerini kendisi kazanmış oluyor.

Görüldüğü üzere dijital reklam harcamaları artmakta ve her geçen gün artmaya da devam edecek. Firmalar, mutlaka dijital medyada yer almalı fakat doğru bir şekilde yer almalıdır. Bir sondaj firması da olsanız, bir palyaço ajansı da olsanız dijitalde olmak zorundasınız ve doğru bir şekilde kullanmak suretiyle yeni müşteriler kazanmalısınız. Bu farkındalığı kazanabilirsek niçin biz de İngiltere gibi olmayalım? Şüphesiz ki toplumda bu farkındalığı oluşturabilirsek bizim de İngiltere gibi olmamız kaçınılmaz olacak. Yazımızı okuyup paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın, dijitalle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − 10 =